V torek, 22.9.2020 smo se predstavniki ORA Krasa in Brkinov d.o.o., ki kot partner izvajamo tudi aktivnosti projekta KAKOVOST & PODJETNIŠTVO, udeležili dogodka »Izmenjava dobrih praks podjetniških priložnosti s poudarkom na turizmu in razvoju socialnega podjetništva na podeželju«, v Podravju (Videm pri Ptuju, Maribor, zgornje Slovenske gorice).
Dogodek je bil organiziran in izveden s strani SPOT Svetovanje Obalno – kraške regije. Namenjen je bil tako podjetnikom kot potencialnim podjetnikom. Poudarek je bil na turizmu in razvoju socialnega podjetništva na podeželju. Z namenom povezovanja, izmenjave in prenosa dobrih praks smo si ogledali dve zadrugi, in sicer Vinarsko zadrugo Haloze in zadrugo Dobrina v Mariboru.
Program je zajemal sprejem in dobrodošlico na Občini Videm (Videm pri Ptuju). Tam nas je pozdravil župan Branko Marinič, nadalje direktor dr. Štefan Čelan, ZRS Bistra, ki je tudi konzorcijski partner projekta SPOT Podravje, nato pa sta ga. Brigita Drevenšek, svetovalka SPOT svetovanje Podravje in ga. Dolores Kovšca predstavili aktivnosti SPOT svetovanje. V nadaljevanju smo obiskali Vinarsko zadrugo Haloze, ki se nahaja tik ob Občini Videm. Po predstavitvi delovanja same zadruge je sledilo mreženje z lokalno pogostitvijo.
Po programu smo v nadaljevanju obiskali Zadrugo Dobrina v Mariboru, ki deluje kot socialno podjetje. Zadruga Dobrina je bila ustanovljena leta 2011 z namenom razvoja malih kmetij, pravične trgovine z živili in zagotavljanje možnosti pravičnega plačila pridelovalcem in proizvajalcem. Hkrati je namen zadruge povezovanje podeželja z urbanim središčem, promocija in razvoj ekološkega kmetovanja, načel trajnostne lokalne preskrbe s hrano ter socialno-podjetniških dejavnosti.
Predstavnik zadruge g. Denis Ploj je predstavil delovanje same zadruge ter udeležencem prestavil način povezovanja s kmetijami ter kako poteka sam odkup sadja in zelenjave. Predstavljeni so bili tudi projekti, ki jih zadruga izvaja na področju socialnega podjetništva in turizma. Ker zadruga razpolaga tudi s pečico so imeli udeleženci možnost okusiti sveže pripravljeno pogačo, ki je značilna za njihovo območje. Udeleženci smo imeli možnost pridobiti nove informacije, si izmenjati dobre prakse in se mrežiti na neformalen način.
Pot smo nadaljevali na območje zgornjih Slovenskih goric. Zapeljali smo se na območje občine Kungota, ki je vzpostavila zgleden primer meddržavnega sodelovanja na področju turizma. Bili smo na stiku čudovitih vinskih cest slovenske in avstrijske Štajerske (Slovenske gorice ter Južnoštajersko vinsko cesto). Ogledali smo si “mizo na meji”, znamenito “srce med vinogradi” ter obiskali turistično kmetijo Dreisiebner, katera nam je bila predstavljena ter si ogledali njihovo vinsko klet. Na sami kmetiji smo imeli tudi pozno kosilo in neformalno druženje ter izmenjavo dobrih praks med udeleženci.
Vsekakor je to eden od tipa dogodkov, izmenjava dobrih praks, ki jih je vredno izvajati tudi v prihodnosti, saj le na tak način podjetniki kot tudi podporno okolje in izvajalci projektnih aktivnosti spoznavamo aktualno dogajanje in trende v drugih regijah.
Pripravila: Jerneja Modic
*Projekt KAKOVOST & PODJETNIŠTVO se izvaja v okviru Podukrepa 19.2: Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost.