23. 09. 2024 / Tadej Gorup / SPOT
SPOT svetovanje: Prvi koraki v svet podjetništva
Na SPOT točkah se pogosto srečujemo s strankami, ki bi iz takega ali drugačnega razloga radi pustili redno službo in se podali v svet samostojnega podjetništva, vendar pa nimajo nikakršnih predznanj in predstav, kaj ta odločitev prinaša za sabo, pogosto pa nimajo niti razjasnjenih idej, kaj bi kot podjetniki sploh počeli, ali pa ne vedo, kako bi svojo poslovno idejo začeli razvijati.
Osebam, ki želijo stopiti na podjetniško pot in potrebujejo smernice, zato svetujemo naslednje korake:
- Osebna analiza in ocena kompetenc
Vsaka podjetniška pot se vedno začne z oceno lastnih veščin, interesov in izkušenj. Ključna vprašanja, ki si jih morate zastaviti, preden se odločite za samostojno pot, so:
- Katere veščine in znanja že imam (strokovna znanja, tehnična znanja, podjetniške veščine)?
- Kaj me strastno zanima in bi si želel/-a to pretvoriti v poslovno priložnost?
- Kakšna je moja mreža poznanstev in stikov, ki bi mi lahko pomagali pri razvoju posla?
- Raziskava trga
Pomembno je, da potencialni podjetnik najprej razišče trg in identificira tržne vrzeli. Pri tem svetujemo naslednje korake:
- Analiza potreb na trgu: Razmislite, katere storitve ali izdelki so iskani, vendar še niso dovolj pokriti.
- Ciljna publika: Identificirajte, kdo bi lahko bili vaši potencialni kupci – kakšne so njihove potrebe in kako bi jim vi lahko ponudili rešitev.
- Konkurenca: Naredite si spisek, kdo so vaši konkurenti in kako se lahko diferencirate.
- Iskanje poslovne ideje
Tukaj je naštetih le nekaj možnosti ali idej, ki jih lahko potencialni podjetnik razišče glede na svoje interese in kompetence:
- Storitvena dejavnost: Odvisno od znanja – npr. svetovalne storitve, digitalno trženje, IT podpora, oblikovanje spletnih strani.
- Prodaja izdelkov: Lahko gre za fizične izdelke, ki jih ustvarjate sami (npr. obrtni izdelki), ali preprodaja izdelkov (npr. e-trgovina).
- Franšizing: Če želite že preizkušeno poslovno idejo, lahko razmislite o nakupu franšize.
- Spletne storitve: Razvoj online platform, programiranje, izobraževanja na daljavo, spletni tečaji, vplivništvo (influencerstvo) itd.
- Pridobivanje osnovnega znanja o podjetništvu
Pomembno je razumeti, kako podjetništvo sploh deluje, zato bi predlagal udeležbo na delavnicah in izobraževanjih o:
- postopku registracije podjetja (s.p., d.o.o., itd.),
- davkih in računovodstvu,
- zaposlovanju,
- pridobivanju sredstev (subvencije, posojila, investitorji).
Veliko delavnic, tako spletnih kot fizičnih, na navedene tematike vsako leto organizirajo SPOT svetovalci po vsej Sloveniji. Te delavnice so za podjetnike in potencialne podjetnike brezplačne, zato le sledite našim spletnim glasilom, da boste našli ustrezno delavnico zase.
Tukaj velja izpostaviti tudi program PONI – Podjetno nad izzive, ki nudi svetovalno, mentorsko ter finančno podporo posameznikom, ki se na podjetniško pot šele odpravljajo. Več o projektu PONI – Podjetno nad izzive v Obalno-kraški regiji 2023-2029 si lahko preberete tukaj.
- Poslovni načrt
Svetujemo, da pred začetkom napišete osnovni poslovni načrt, ki naj vključuje:
- Poslovno idejo: kaj je vaš produkt ali storitev.
- Ciljni trg in analizo konkurence.
- Finančni načrt: pričakovani prihodki in stroški.
- Trženjska strategija: kako boš privabil stranke.
- Analizo SWOT za prepoznavo prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti
Dobro premišljen poslovni načrt vam lahko služi kot vodilo v vseh fazah razvoja vašega posla, zato naj bodo podatki in napovedi čim bolj realni in dosegljivi.
- Registracija podjetja
Ko ima oseba jasno poslovno idejo, je naslednji korak registracija podjetja. Na SPOT točki(slovenska poslovna točka) vam nudimo svetovanje in pomagamo pri:
- izbiri pravnoorganizacijske oblike podjetja (npr. samostojni podjetnik, družba z omejeno odgovornostjo),
- pripravi dokumentacije in postopkih registracije,
- informacijah o obveznostih podjetnikov (npr. davčne obveznosti, prispevki za socialno varnost).
- Financiranje
V naslednji fazi je pomembno, da podjetnik ali potencialni podjetnik razišče možnosti financiranja, ki so mu na voljo:
- Osebni kapital: najbolj pogosta oblika začetnega financiranja.
- Subvencije in nepovratna sredstva: raziščite možnosti državnih in evropskih razpisov.
- Posojila: raziščite možnosti bančnih posojil ali posojil za start-upe.
- Mentorstvo
Uspešni podjetniki pogosto priporočajo, da si oseba, ki šele vstopa v podjetniške vode, najde mentorja – osebo, ki je že uspešno prehodila to pot. Mreženje in povezovanje s podjetniki preko različnih podjetniških dogodkov, združenj ali inkubatorjev lahko pomaga pri iskanju mentorjev in partnerjev.
- Prilagajanje in rast
Vselej se priporoča, da skozi svojo podjetniško pot ostanete prilagodljivi in v koraku s časom. Trgi se spreminjajo, zato je pomembno, da se podjetnik nenehno prilagaja in razvija nove veščine, pa tudi nove ideje. Če se podjetnik odloči, da bi razširil svojo dejavnost na druga področja, se lahko kadar koli oglasi na SPOT točki, kjer mu po hitrem postopku uredimo vse spremembe njegovega podjetja (na primer dodajanje ali brisanje dejavnosti, sprememba firme in poslovnega naslova, registracija poslovne enote itd.).
Zaključek
Želja po ustvarjanju nečesa svojega, svobodno razporejanje delovnega časa in pa samostojno odločanje ter neodvisnost od delodajalca so pogosti razlogi, zakaj se mladi odločajo, da se namesto prve zaposlitve raje odločijo za samozaposlitev in podjetništvo, starejši pa navidezno varno okolje klasične zaposlitve zamenjajo za nekaj bolj razburljivega in začnejo razmišljati o alternativah, kot je podjetništvo.
Mnogi se za podjetništvo odločijo tudi zato, ker želijo svoje hobije, talente ali strasti pretvoriti v poklic, samostojna pot pa jim omogoča, da delajo na področjih, ki jih resnično zanimajo.
Svetovalci na SPOT točkah bodo vsakomur, ki razmišlja o samostojni poti »freelancerja« ali se je končno odločil svojo poslovno idejo pretvoriti v podjetje, prisluhnili in svetovali, da bodo lažje naredili prvi korak, jim pomagali pri registraciji podjetja in ureditvi socialnega zavarovanja ter jim svetovali o naslednjih korakih.